Angela Merkel po raz drugi kanclerzem Niemiec

Niemiecki prezydent Horst Kohler odwołał starych i nominował nowych ministrów rządu. Angela Merkel ponownie została kanclerzem. Ministerstwem finansów będzie zarządzał dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble, a szefem dyplomacji i wicekanclerzem został przywódca liberałów Guido Westerwelle.

Westerwelle chce kontynuować linię swojego wielkiego poprzednika Hansa Dietricha Genschera. To dla Polski dobra wiadomość, bo Genscher prowadził politykę pojednania, uznał między innymi granicę na Odrze i Nysie. Nowy rząd Niemiec chce intensyfikować stosunki z Polską. W umowie koalicyjnej zapisano, że trzeba pogłębiać współpracę. Polska jest jedynym obok Francji krajem wymienionym w umowie. To świadczy o tym, jak ważne są dla Niemiec relacje z naszym państwem.

Bruksela? "To policzek dla Bundestagu"

Jutro Angela Merkel wybiera się w podroż do Brukseli. Opozycję irytuje, że kanclerz jedzie za granicę, zanim wygłosi ekspose. To policzek dla Bundestagu - uważa opozycja. Angela Merkel również w swoich kręgach ma kilku przeciwników - pokazało dzisiejsze glosowanie w Bundestagu. Dziewięciu deputowanych z jej koalicji nie chciało wybrać jej dziś ponownie na kanclerza.