Biały Dom: My też byliśmy zaskoczeni

Pokojowy Nobel dla Baracka Obamy. - Wiemy, że wiele osób na świecie jest zaskoczonych decyzją Komitetu Noblowskiego. My też jesteśmy zaskoczeni - powiedział doradca prezydenta USA David Axelrod.

NOBEL DLA OBAMY: Obama - serwis specjalny | ''Wstyd''- opinie internautów | Nobel 2009. Kogo pokonał Obama? | Co Ty na to? - SONDAŻ

- To wielki zaszczyt dla Baracka Obamy. Prezydent przyjął tę decyzję z pokorą - mówił sekretarz prasowy prezydenta USA, Robert Gibbs.

"To dobry wybór"

Decyzję komitetu noblowskiego ogłoszono gdy na wschodnim wybrzeżu USA była 5 rano, a na zachodnim 2 w nocy. Wielu mieszkańców USA jeszcze w drodze do pracy nie wiedziało o nagrodzie dla Baracka Obamy. Zdarzali się nawet tacy, którym pokojowy nobel mylił się z literackim.

Większość Amerykanów wyrażała jednak radość z wyróżnienia prezydenta USA. - Jestem dumny z jego zwycięstwa. To wielkie osiągnięcie ale i tak najbardziej cieszę się, że Bush nie jest już prezydentem choć jestem Republikaninem. - Ja uważam, że to dobry wybór. Obama jest świetnym przywódcą. Ma zasady i głębokie przekonania. Mam nadzieję, że ta nagroda mu pomoże. Cieszę się - mówili mieszkańcy amerykańskiej stolicy.

"Nie osiągnął zbyt wiele"

Dla niektórych mieszkańców Waszyngtonu przyznanie pokojowego Nobla Obamie jest niezrozumiałe. - Nie osiągnął jeszcze zbyt wiele więc nie wiem dlaczego wygrał? To miłe ale jestem zaskoczona. Przecież on objął swój urząd dopiero kilka miesięcy temu - powiedział jeden mieszkańców Waszyngtonu.

Pokojowy Nobel dla Obamy. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: