Biden, nie Clinton, przyjedzie do Polski

Biały Dom poinformował, że wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przybędzie do Polski między 20 a 24 października. Biden przywiezie ze sobą amerykańskie propozycje w sprawie lokalizacji w naszym kraju nowej wersji tarczy antyrakietowej.

Wizyta Joe Bidena w Warszawie będzie częścią jego pięciodniowej wizyty w Europie. Poza Polską wiceprezydent USA odwiedzi także Czechy i Rumunię.

Joe Biden spotka się z prezydentami i premierami tych krajów, przywódcami głównych partii oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych.

W oficjalnym komunikacie, Biały Dom poinformował, że podczas wizyty w trzech krajach członkowskich NATO, wiceprezydent USA będzie rozmawiał o wymianie handlowej, demokracji oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że głównym celem podróży Bidena jest przedstawienie amerykańskich propozycji w sprawie nowej wersji tarczy antyrakietowej.

17 września Barack Obama ogłosił, że rezygnuje z budowy w Europie systemu obrony przeciwrakietowej proponowanej przez administrację George'a Busha. Przedstawił jednak plan stworzenia innego systemu - opartego na istniejących już rakietach średniego zasięgu SM-3.

Biały Dom od początku zapewniał, że elementy "nowej tarczy" mogą zostać rozlokowane w Polsce w 2015 roku. Sekretarz Obrony Robert Gates dał do zrozumienia, że kwestia lokalizacji alternatywnego systemu może być oparta o zawarte wcześniej porozumienie i wezwał polski parlament do ratyfikacji umowy o obecności wojsk amerykańskich na terytorium naszego kraju.