"Latający Cyrk Monty Pythona" obchodzi 40. urodziny

Mija 40 lat od czasu, gdy brytyjska telewizja wyemitowała pierwszy odcinek kultowej serii "Latający Cyrk Monty Pythona". Najsłynniejsze skecze brytyjskich satyryków to "Ministerstwo Głupich Kroków" czy skecz z papugą.

Pierwszy z 45 odcinków BBC wyemitowała 5 października 1969 roku. Abstrakcyjny humor i zaskakujące dialogi szybko zapewniły komikom międzynarodową sławę. Grupę stworzyli John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin i Graham Chapman. Wspólnie stworzyli też cztery pełnometrażowe filmy, w tym "Monty Python i Święty Graal" czy "Żywot Briana", który w wielu rankingach zyskał miano najzabawniejszego filmu w historii.

Z okazji jubileuszu piątka twórców (Chapman zmarł 20 lat temu) stworzyła dokument opisujący działanie grupy. Żyjący członkowie grupy 15 października odbiorą specjalną nagrodę BAFTA za niezwykły wkład w rozwój światowej kinematografii. W niedawnym wywiadzie Terry Jones stwierdził, że w dzisiejszych czasach Monty Python nie miałby zapewne możliwości znaleźć się w telewizji. Jak podkreślił, teraz BBC patrzyłaby jedynie na wyniki oglądalności i grupa nie dostałaby szansy na program.