Dzień Zwierząt: zbiórki pieniędzy, zrywanie łańcuchów...

W wielu krajach na wszystkich kontynentach obchodzony jest dziś Światowy Dzień Zwierząt. Ekolodzy wzywają z tej okazji do zwrócenia szczególnej uwagi na rolę, jaką zwierzęta odgrywają w naszym życiu; przygotowali też dziesiątki imprez.

Japończycy skupią w tym roku na psach i przygotowali z tej okazji multimedialną imprezę. W Południowej Afryce zbierane są pieniądze na ochronę chorych koni, a na Ukrainie kończą się przygotowania do charytatywnego maratonu. W wielu krajach przygotowano liczne wykłady, warsztaty i pokazy.

Organizatorzy podkreślają, że zwierzęta mają specjalny związek z ludźmi; są towarzyszami życia, na wiele sposobów wspierają nas i pomagają. Ekolodzy przypominają jednocześnie o ochronie gatunków zagrożonych. Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest od początku lat 30. 4 października, gdy chrześcijanie wspominają Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt. Organizatorzy podkreślają, że do obchodów mogą przyłączyć się wszyscy, bez względu na narodowość, wiek, poglądy polityczne czy wyznanie.

Polska zrywa łańcuchy

W centrach 30 polskich miast w ramach akcji "Zerwijmy łańcuchy" staną dziś w południe specjalne budy dla psów. Koordynator akcji Tomasz Jastrzębowski powiedział, że będzie to forma sprzeciwu wobec trzymania czworonogów na łańcuchach. Przechodnie będą mogli sami założyć sobie na szyję taki łańcuch i zobaczyć co w takiej sytuacji czuje pies. Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24

Zdaniem Tomasza Jastrzębskiego trzymanie psa w takich warunkach ma wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne zwierzęcia. Od łańcucha mogą powstawać rany na szyi, a brak kontaktu z człowiekiem doprowadza do zatracenia umiejętności socjalnych a nawet do agresji.

Udział w akcji zapowiedziały między innymi piosenkarki Kasia Kowalska i Ewelina Flinta. Lista miast oraz dokładne adresy przeprowadzanych akcji znajduje się na stronie www.zerwijmylancuchy.pl.