13 milionów Włochów w rękach mafii? "Ubóstwo nie równa się mafia"

Trzynaście milionów Włochów - 22 procent ludności - mieszka w regionach, które są całkowicie kontrolowane przez mafię. Mówi o tym najnowszy raport instytutu Censis, z którego wynika, że regiony te - Sycylia, Kalabria, Apulia i Kampania - są najuboższe w kraju.

Analizując ten raport przewodniczący parlamentarnej komisji do walki z mafią Beppe Pisanu stwierdził, że trudno ustalić związek między ubóstwem włoskiego południa i zorganizowaną przestępczością. Produkt krajowy brutto w czterech opanowanych przez nią regionach niższy jest o ponad czterdzieści procent od średniej krajowej. Tam popełniana jest połowa przestępstw o charakterze mafijnym, a jedną czwartą samorządów lokalnych steruje świat przestępczy.

Mafia zmieniła się - zauważył Pisanu. -Prosperuje bez rozgłosu, unika wielkich zbrodni, woli skoncentrować się na interesach i polityce, umiejętnie dozując zastraszanie i przemoc - mówił. - W rezultacie współzawodniczy z państwem - podkreślił na koniec.

Przykład tego można było obserwować kilka dni temu w Neapolu, gdzie grupa pracowników zwolnionych z zakładu oczyszczania miasta protestowała z transparentem na cześć klanu tamtejszej kamorry, który do niedawna kontrolował wysypiska śmieci pod Wezuwiuszem.