Roman Polański złożył wniosek o wyjście za kaucją

Prawnik Romana Polańskiego złożył wniosek o wyznaczenie kaucji, dzięki której reżyser będzie mógł opuścić areszt. Wniosek będzie rozpatrzony w ciągu kilku dni - oceniają polscy dyplomaci.

Co wydarzyło się 32 lata temu w willi Jacka Nicholsona? Wersja 13-letniej dziewczyny | Wersja Polańskiego | Raport specjalny |

- Wniosek o kaucję złożył adwokat Polańskiego - powiedziała konsul w Bernie Jolanta Chojecka. Jednak według niej, szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku nie są zbyt wysokie. - Sprawa jest szczególna. Powinna być wzięta pod uwagę jako przypadek wyjątkowy. Natomiast z doświadczeń jurysdykcji szwajcarskiej... no rzadkie są takie przypadki - mówi Jolanta Chojecka.

Wizyta ambasadora. Wyrazy solidarności

W więzieniu w Zurychu doszło do spotkania polskiego ambasadora w Szwajcarii, który przekazać Polańskiemu informacje o działaniach polskich władz w sprawie jego uwolnienia. - Ambasador Jarosław Starzyk przekazał mu co dzieje się w Polsce, wyrazy solidarności a jednocześnie przedstawił zabiegi polskich władz, by doprowadzić do załatwienia tej drastycznej sprawy. Staramy się, by jak najszybciej pan Polański wyszedł na wolność - powiedziała konsul Chojecka. Według nieoficjalnych informacji, Polański widział się też z konsulem Francji w Zurychu. Reżyser ma też francuskie obywatelstwo.

Polański jest 'dobrze traktowany'

Według Chojeckiej, Polański ma możliwość kontaktowania się także ze swoim adwokatem i z rodziną. nie narzeka na warunki, jest dobrze traktowany. Konsul powiedziała też, że zgodnie z wolą Romana Polańskiego ambasador Polski w Szwajcarii utrzymuje stały kontakt ze szwajcarskim adwokatem reżysera, placówką dyplomatyczną Francji w Bernie, konsulatem generalnym Francji w Zurichu, oraz władzami szwajcarskimi.

Amerykanie mają 40 dni na przesłanie wniosku

Ruszyła już procedura administracyjna w sprawie ekstradycji Polańskiego. Amerykanie mają 40 dni na przesłanie wniosku o przeniesienie reżysera do Stanów Zjednoczonych. W razie konieczności mogą przedłużyć termin złożenia stosownych dokumentów sądowych o kolejne 20 dni. Następnie wniosek będzie rozpatrywana przez szwajcarski sąd. Polski konsulat współdziała w sprawie Polańskiego z konsulatem francuskimi i polskim ministerstwem spraw zagranicznych. Sprawę osobiście prowadzi ambasador RP w Szwajcarii Jarosław Starzyk.

Roman Polański został zatrzymany w sobotę na lotnisku w Zurychu w związku ze sprawą z 1978 roku, gdy został oskarżony o zgwałcenie 13-letniej wówczas Amerykanki Samanthy Geimer. W ubiegłym roku kobieta wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy. Mimo to amerykański sąd nie wycofał listu gończego za reżyserem.

Filmowcy: Polańskiemu należy się rewizja procesu i wsparcie rządu