Europejscy filmowcy: Natychmiast uwolnić Romana Polańskiego!

Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej domagają się natychmiastowego uwolnienia Romana Polańskiego. Protestuje przeciwko - ich zdaniem - nieuzasadnionemu traktowaniu jednego z najwybitniejszych reżyserów filmowych na świecie.

Co wydarzyło się 32 lata temu w willi Jacka Nicholsona? Wersja 13-letniej dziewczyny | Wersja Polańskiego | Raport specjalny |

- Deklarujemy nasz głęboki szacunek dla naszego kolegi i przyjaciela Romana Polańskiego oraz żądamy jego natychmiastowego uwolnienia - czytamy w nocie, podpisanej między innymi przez niemieckich reżyserów: szefa Europejskiej Akademii Filmowej Wima Wendersa oraz Volkera Schloendorffa, a także hiszpańską aktorkę Victorię Abril.

Odczytali list na festiwalu

List został wczoraj odczytany na specjalnej uroczystości poświęconej twórczości Romana Polańskiego w czasie Festiwalu Filmowego w Zurychu. Reżyser miał tam odebrać nagrodę za całokształt twórczości. Wcześniej petycję przeciwko zatrzymaniu artysty podpisało także wiele innych znanych osobistości świata filmowego - zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Reżyser został zatrzymany na wniosek strony amerykańskiej na lotnisku w Zurychu, w drodze na tamtejszy festiwal filmowy. Sprawa ma związek z ciążącymi na Polańskim zarzutami o zgwałcenie 32 lata temu 13-letniej Amerykanki.

https://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/12,93131,7087639,Filmowcy__Polanskiemu_nalezy_sie_rewizja_procesu_i.html">Filmowcy: Polańskiemu należy się rewizja procesu i wsparcie rządu