Zagraniczni dziennikarze w Chinach dostają wirusy z okazji... rocznicy powstania ChRL

Media zagraniczne w Chinach - między innymi placówka korespondencka Polskiego Radia w Pekinie - stały się w ostatnich dniach celem cyberataków. Korespondenci otrzymują maile, rzekomo od osób zajmujących się na przykład monitoringiem praw człowieka w Chinach, w których ukryte są wirusy komputerowe.

O ile zagraniczni dziennikarze pracujący w stolicy Chin zdążyli się już przyzwyczaić do otrzymywania w ogromnych ilościach spamu czy też emaili zawierających ukryte wirusy, o tyle tym razem sprawcy tego procederu posłużyli się nową taktyką. Od kilku dni do skrzynek mailowych zagranicznych dziennikarzy trafiają listy na przykład od obrońców praw człowieka czy pekińskich studentów informujących o organizowaniu protestu. Jednakże w załącznikach do listów, zamiast informacji znajdują się złośliwe wirusy komputerowe.

Nadawcą jednego z maili miał być "Pam Bouron" - rzekomo komentator ekonomiczny Reutera, która zaprzeczyła doniesieniom, jakoby taka osoba była zatrudniona w agencji informacyjnej. Tego typu maile otrzymali nie tylko zagraniczni korespondenci, lecz również chińscy pracownicy biur zagranicznych mediów.

Podobna sytuacja miała miejsce przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. W zgodnej opinii dziennikarzy, cyberataki związane są ze zbliżającą się 60. rocznicą powstania ChRL i uroczystą paradą wojskową, która z tej okazji ma się odbyć w Pekinie.