Światowe media o rezygnacji z tarczy

Informacja o rezygnacji z tarczy obiegła światowe media. Dla wielu jest to dziś najważniejszy temat.

W artykule na stronie internetowej CNN wyeksponowana jest wypowiedź anonimowego polskiego polityka, który powiedział, że fiasko budowy tarczy jest: "Katastrofą dla Polski".

"The Guardian" podkreślił, że decyzja Obamy ucieszy Rosję i rozwścieczy sojuszników USA w Europie Wschodniej. Wskazuje również, że ta decyzja ma za zadanie "zresetować" stosunki z Rosją i wzmocnić pozycję Dmitrija Miedwiediewa w państwie. Tym samym osłabione zostaną wpływy mniej skorego do kompromisów Władimira Putina.

"New York Times" zauważył, że po decyzji Baracka Obamy państwa naszego regionu - a szczególnie Polska - mogą poczuć się opuszczone przez USA. Gazeta przypomniała, że dzisiaj jest 70. rocznica ataku Związku Radzieckiego na nasz kraj.

"Die Zeit" w swoim internetowym wydaniu podkreśla, że Polska może obawiać się skutków rezygnacji z budowy tarczy. Nasz kraj może mieć poczucie, że Stany Zjednoczone chcą kosztem wschodnioeuropejskich państw poprawić stosunki z Rosją.

Zupełnie inne nastroje mogą panować w Rosji i Czechach, które - zdaniem "Die Zeit" - mogą być nawet zadowolone z takiego obrotu sprawy. U naszych południowych sąsiadów budowa tarczy budziła spore kontrowersje i była powodem poważnych sporów.