Lepszy od Prozacu: wynaleziono najskuteczniejszy antydepresant świata

Valdoxan jest tańszy, wywołuje mniej skutków ubocznych i co najważniejsze - jest dużo skuteczniejszy niż wszystkie stosowane do tej pory antydepresanty. Lek może stać się najdoskonalszą bronią medycyny do walki z depresją - donosi Sky News.

Dzienna terapia kosztuje funta. To mniej niż leczenie większością konkurencyjnych antydepresantów. Jednak agomelatina - znana jako valdoxan - jest przede wszystkim niezwykle skutecznym lekiem.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, że środek pomógł ponad 77 proc. cierpiącym na silne objawy depresyjne. To zupełny przełom - tak dobrych wyników nie miał jak dotąd żaden lek.

Niebezpieczna pigułka szczęścia

Do tej pory najskuteczniejszym środkiem farmakologicznym był prozac (pomaga ok. 68 proc. pacjentów). Ze względu na właściwości wyjątkowo poprawiające nastrój - ochrzczony pigułką szczęścia. Jednak lek od kiedy został wprowadzony do aptek wzbudza kontrowersje.

Podkreślano, że prozac wywołuje silne działania niepożądane. Najczęściej spotykane są objawy agresji, ogólnego osłabienia pacjenta, obniżenia libido, senności, bólów głowy, czy drżenia rąk. Stwierdzono także przypadki występowania niekontrolowanych orgazmów.

Największym mankamentem pigułki szczęścia były jednak częste przypadki uzależnień pacjentów. Wielu psychiatrów podkreślało, że wady prozacu podważają sens jego stosowania.

"Lepszy niż Prozac"

Niedawno na grupie 515 pacjentów uniwersytet w Kent (Wielka Brytania) przeprowadził badania valdoxanu. - Rezultaty wykazały niezwykłą skuteczność agomelatiny w porównaniu z fluoxetiną (prozac - dop. red.) w leczeniu głębokiej depresji - piszą autorzy badań. Zdaniem naukowców, nowa substancja "jest dobrze tolerowana" przez organizm, "co potwierdza, że agomelatina jest "dobrą alternatywą w leczeniu depresji, także jej najcięższych form".

- Prozac, który jest jednym z najczęściej przepisywanych antydepresantów w Wielkiej Brytanii jest mniej efektywnym lekiem (...) agomelatina to nowy sposób leczenia depresji - powiedział kierownik badań nad valdoxanem profesor Tony Hale.