Jerzy Buzek w Strasburgu: Pięć wyzwań europarlamentu

- Nie ma już starej i nowej Europy. Jest nasza wspólna Europa - mówił Jerzy Buzek po polsku w inauguracyjnym przemówieniu w Strasburgu. W swoim wystąpieniu przewodniczący PE wyliczył priorytety na najbliższe dwa i pół roku.

Wczoraj rozpoczęła się pierwsza sesja plenarna nowego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Inauguracyjne przemówienie wygłosił dziś przewodniczący europarlamentu.

- Jak wielu z Was powtarza, mój wybór jest również symbolem. Symbolem zrealizowanych marzeń naszej części Europy o jedności kontynentu. Nie ma już starej i nowej Europy. Jest nasza Europa - mówił Jerzy Buzek po polsku.

Pięć wyzwań Parlamentu

Priorytety, jakie wyznaczył sobie Jerzy Buzek na stanowisku przewodniczącego PE to: kryzys gospodarczy i europejska solidarność, bezpieczeństwo energetyczne i ochrona środowiska, polityka zagraniczna, prawa człowieka i system wartości oraz Parlament Europejski i jego reformy.

W swoim przemówieniu Jerzy Buzek zwrócił także uwagę na sytuację kobiet w społeczeństwie europejskim. - Musimy zadbać o to, by kobiety nie musiały rezygnować z własnej kariery na rzecz rodziny - podkreślał przewodniczący.

Wśród najważniejszych spraw europejskiej polityki zagranicznej wymienił strategiczne partnerstwo z Rosją, choć "względy gospodarcze i polityczne nie mogą być ważniejsze od przestrzegania praw człowieka" oraz wzmocnienie kontaktów z amerykańskim kongresem.

Integracja jak jazda na rowerze

Przypomniał, że Unia Europejska nie może zamykać się na inne kraje. - Chorwacja, a być może i Islandia, wydają się być najbliższej członkostwa - dodał. Buzek podkreślał, że nie można także zapominać o ludziach, którzy z narażeniem życia chcą dostać się do Europy.

- Bronisław Geremek, którego nie ma już wśród nas, lubił mówić, że europejska integracja jest jak jazda na rowerze - trzeba cały czas jeździć do przodu, by utrzymać równowagę - dodał Buzek.

Obrady Parlamentu Europejskiego na żywo można oglądać tutaj.