Elton John krytykowany za plany adopcji

Po swojej wizycie w domu dziecka na Ukrainie, Elton John powiedział, że chciałby adoptować mieszkającego tam chłopca - nosiciela wirusa HIV. EveryChild, organizacja zajmująca się pomocą dzieciom na całym świecie, z zaniepokojeniem podchodzi do planów piosenkarza, obawiając się, że kolejna międzynarodowa adopcja dokonana przez celebrytę zwiększy tylko liczbę porzucanych dzieci.

Znane gwiazdy, które już adoptowały dzieci z zagranicy to m.in. Angelina Jolie, która przyjęła trójkę dzieci z Kambodży, Wietnamu i Etiopii oraz Madonna, która w ubiegłym roku adoptowała dziewczynkę z Malawi.

W sobotę Elton John na konferencji prasowej mówił, że jego życiowy partner David Furnish już dawno chciał adoptować dziecko, lecz on zawsze mówił "nie" ze względu na swój wiek (piosenkarz ma 62 lata) oraz intensywny styl życia (ciągłe przebywanie w trasie koncertowej). Jednak chłopiec o imieniu Lev, którego spotkał na Ukrainie po prostu "skradł jego serce". Nagła śmierć jego bliskiego przyjaciela muzyka Guya Babylona, który w ubiegłym tygodniu zmarł na atak serca, tylko bardziej zmotywowała go do podjęcia tej decyzji.

Para formalnie nie wszczęła jeszcze żadnych procedur adopcyjnych i nie jest pewne, czy w ogóle uda im się adoptować chłopca. Elton John przyznał, że Anglia nie ma podpisanego żadnego porozumienia z Ukrainą w sprawach adopcji. Jego partner jest jednak obywatelem Kanady, która ma takie porozumienie.

Dom dziecka szansą na lepsze życie?

Jak pisze dzisiaj brytyjski "Daily Telegraph", organizacja EveryChild podkreśla, że na Ukrainie aż 95 proc. dzieci przebywających w domach dziecka nie jest sierotami. Często są one odbierane matkom chorym na AIDS wbrew ich woli i są odseparowywane od zdrowych dzieci.

- Badania przeprowadzone na Ukrainie przez Uniwersytet w Liverpoolu pokazują, że niektóre matki pod wpływem informacji w mediach o kolejnej adopcji dzieci przez bogatych obcokrajowców, pozostawiają swoje dzieci w placówkach licząc, że będą tam miały lepsze życie - tłumaczy Anna Feuchtwang, szefowa EveryChild.

Elton John wraz ze swoim partnerem Davidem Furnishem w weekend odwiedzali ukraińskie domy dziecka, w których mieszkają dzieci zarażone wirusem HIV. Piosenkarz od dawna znany jest ze swojej działalności charytatywnej na rzecz chorych na AIDS.