Hollywood szykuje horror o Polsce: wieś rodem ze średniowiecza i potwory w... swetrach

W polskiej wiosce... Gdzie nadal kultywowane są zamierzchłe tradycje... Kult przybiera zupełnie inne znaczenie - tymi słowami rozpoczyna się zwiastun najnowszego hollywoodzkiego horroru. Akcja "The Shrine" - bo tak nazywa się ta produkcja - dzieje się na wschodzie Polski. Trzeba przyznać, że nie jest to kraj jaki znamy...

Zdjęcia do filmu "The Shrine" ("Świątynia") rozpoczęto 10 sierpnia. W internecie właśnie ukazał się zwiastun reklamujący produkcję studia Brookstreet Pictures. Gotowe są już pierwsze plakaty, oraz fotosy.

Dziwna ta Polska

The Shrine - zwiastun filmu | wideo

Fabuła opowiada historię grupy młodych dziennikarzy, którzy przybywają do Polski aby przeprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczego kultu. Z materiałów prasowych trudno dowiedzieć się o nim czegoś konkretnego - poza tym, że jego "okrutni" wyznawcy składają krwawe ofiary z ludzi. Pierwszą z nich był młody amerykański turysta, którego zaginięcie niepokoi naszych bohaterów.

Akcja rozgrywa się w wiosce... Alwania. Według twórców jest to miejsce leżące na wschodzie kraju. "Znane jest z okrutnego kultu (...) którego sekrety odkrywają dziennikarze. Niestety skrywa dużo mroczniejszą historię niż ktokolwiek z nich przypuszczał".

Potwory i swetry

Faktycznie. Alwania to naprawdę ponure miejsce. Z krótkiego filmu reklamującego produkcję, wyraźnie widać, że wizja scenarzystów "The Shrine" nijak się ma do Polskiej rzeczywistości. Polska wieś wygląda nie polsko. Przypomina raczej wioski amiszów.

Mieszkańcy Alwani z pewnością nie spotkali się z wynalazkiem elektryczności - wszyscy chodzą z klimatycznie wyglądającymi pochodniami. Piorą w baliach. Poza tym mamy wielkie średniowieczne miecze, kusze, wozy drabiniaste oraz żupany - po prostu normalna polska prowincja.

Fabuła z pewnością nie będzie skomplikowana. Twórcy zapowiadają, że "The Shrine" będzie typowym przedstawicielem gatunku surrvival horror, w których jedynym celem bohaterów jest zarżnięcie jak największej liczby przeciwników i utrzymanie się przy życiu

"Składanie ofiar już w 2010"

Nie inaczej jest w zwiastunie "The Shrine". Bohaterów ściga grupa dziwnie wyglądających kapłanów oraz "potwory-mutanty". Niektóre ubrane są bardzo swojsko - bo w wełniane swetry, jakie często widzimy na naszych ulicach - to niestety chyba jedyny element "uwiarygodniający" scenariusz.

Reżyserią "dzieła" zajmuje się Jon Knautz, w którego dorobku znajdują się liczne scenariusze do mniej znanych hollywoodzkich horrorów. Główne role zagrają mało popularni aktorzy "młodego pokolenia": Cindy Sampson (The Last Kiss, The Factory) o raz Aaron Ashmore (Tajemnice Smallville). Premiera "The Shrine" za oceanem odbędzie się w 2010 roku.

Polish jokes

W internecie pojawiły się już pierwsze artykuły na temat filmu Brookstreet Pictures. Serwis BeyondHollywod pyta się swoich czytelników o popularne w Stanach polish jokes, czyli kawały o Polakach...

Osobliwa wizja Polski przedstawiona w "The Shrine" może wynikać z faktu, że najprawdopodobniej nikt z ekipy filmowej zajmującej się produkcją, nigdy w naszym kraju nie był... zdjęcia mają miejsce w Kanadzie. Można jedynie pocieszać się, że twórcy nie oparli filmu "na faktach autentycznych". Wtedy "The Shrine" na pewno bardzo straciłoby na dramatyzmie.

Rocznica zamachów 11 września. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: