Karzaj wygrał wybory. Dzięki fałszerstwom?

Ubiegający się o reelekcję prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zdobył ponad 54 proc. oddanych głosów i najpewniej wygrał już w pierwszej turze wybory prezydenckie. Obserwatorzy są jednak zgodni, że cieniem na tegoroczne wybory kładą się liczne fałszerstwa wyborcze.

Komisja Wyborcza w Afganistanie podała dzisiaj, że po podliczeniu głosów z ponad 90 proc. punktów wyborczych wynika, że Hamid Karzaj uzyskał 54 proc. wszystkich oddanych głosów. Oznacza to, że już w pierwszej turze wygrał wybory prezydenckie.

Jego najgroźniejszy rywal Abdullah Abdullah, były minister spraw zagranicznych, zdobył ponad 28 proc. głosów.

Liczne oszustwa

Kilka dni temu Niezależna Komisja Wyborcza uznała, że należy sprawdzić rezultaty z tych lokali wyborczych, w których oddano ponad 600 głosów, a także z tych, w których jeden z kandydatów otrzymał 95 proc. głosów oraz w których ogłoszono 100-procentową frekwencję.

Według niezależnych obserwatorów, miejsc w których miało dojść do nieprawidłowości wyborczych jest znacznie więcej. Zdaniem Abdullaha, za fałszerstwa wyborcze odpowiada obecny prezydent Hamid Karzaj.

Komisja prezentuje co kilka dni częściowe wyniki wyborów z 20 sierpnia. Ostateczne wyniki mają być ogłoszone najwcześniej 17 września, po zbadaniu tysięcy skarg za nadużycia podczas wyborów.