ZUS buduje, ZUS remontuje

Nowa siedziba w Warszawie to koszt bliski 200 mln zł. ZUS buduje i remontuje w całym kraju na potęgę.

Zdecydowanie najdroższym budynkiem ZUS w Polsce jest ten w Warszawie. Jego budowa trwała siedem lat i pochłonęła aż 183 mln zł. Centrala ZUS przy ul. Szamockiej na Żoliborzu to budynek, którego pozazdrościć mogą naprawdę ważniejsze instytucje w państwie. Na 26 tys. m kw. pracować będzie 1,2 tys. urzędników. Koszt jej budowy w ciągu tych kilku lat niemal podwoił się. ZUS tłumaczy, że zakład nigdy dotąd nie budował supernowoczesnego ośrodka i źle oszacował koszty.

Całkiem nowy budynek ZUS-u powstał właśnie w Kielcach. Okazały gmach to sześć pięter zamkniętych w okrągłej bryle o powierzchni 8,7 tys. m kw. Koszt inwestycji to 28 mln zł.

Więcej, bo 26,7 mln zł kosztować będzie nowa siedziba Inspektoratu Miejskiego ZUS w Szczecinie. Koniec budowy zaplanowano na 2011 r.

Także za dwa lata ma być oddany do użytku budynek ZUS-u przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu. Centrala wyda na to 28 mln zł. Za to w Brzegu na Opolszczyźnie na nowe biura będą gotowe za 5 mln zł

W sumie na wszystkie biura, remonty, zakupy samochodów, sprzętu, maszyn i urządzeń wydał w minionym roku ponad 330 milionów złotych.

Pałace ZUS. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: