Hongkong: Szukają w stawach groźnych ryb

W Hongkongu przeszukiwane są stawy i sadzawki w parkach po tym, jak w kilku z nich stwierdzono obecność groźnych, egzotycznych ryb. Pisze o tym dziennik ?South China Morning Post".

Ryba o nazwie niszczuka krokodyla to bardzo drapieżny gatunek, zamieszkujący duże rzeki Ameryki Północnej. Młode osobniki można jednak kupić w hongkońskich sklepach akwarystycznych. Władze Hongkongu otrzymywały od mieszkańców niepokojące informacje, że w miejskich oczkach wodnych widziano zwierzęta, których pysk przypominał krokodyle szczęki.

Poszukiwania rozpoczęto jednak dopiero po znalezieniu ponad metrowego okazu niszczuki w jednym ze stawów. Dorastająca do ponad 3 metrów długości ryba może osiągnąć ponad 100 kilogramów i być groźna dla ludzi. Do stawów w parkach trafiła zapewne wprost z akwariów nieodpowiedzialnych hodowców. Swą nazwę ryba zawdzięcza wydłużonemu kształtowi głowy i szczęk, które do złudzenia przypominają kształt głowy krokodyla. Władze Hongkongu poinformowały, że do tej pory zlokalizowano kolejnych 15 ryb tego gatunku. Niszczuka jest potencjalnie niebezpieczna dla małych dzieci. Odnotowywano też przypadki pogryzienia przez nią pływaków.