"Heil Sztajnbach". Kukiz: Stop zniekształcaniu historii [WIDEO]

- Jesteś politykiem jak Adolf na fali. Marzysz o tym, by wołano Ci: Jeden naród, jedna ojczyzna, Polacy won. Chwała Sztajnbach - śpiewa Paweł Kukiz w swoim nowym utworze "Heil Sztajnbach". Utwór powstał przy współpracy z Powiernictwem Polskim. Artysta ostro sprzeciwia się w nim próbom obciążania Polski za skutki II wojny światowej.

W utworze "Heil Sztajnbach" Paweł Kukiz porównuje szefową Związku Wypędzonych do Hitlera i sposób uprawiania przez nią polityki do agresywnej, hitlerowskiej propagandy: - Jesteś politykiem jak Adolf na fali. Marzysz o tym by wołano Ci: Jeden naród, jedna ojczyzna, Polacy won. Chwała Sztajnbach - śpiewa.

Kukiz i Powiernictwo Polskie - "Heil Sztajnbach"

Źródło: Powiernictwo Polskie

Utwór jest ostry, tekst Kukiza miesza się z nim z tekstami przemówień Hitlera. W klipie pokazano zdjęcia z napaści na Polskę 1 września, obozów zagłady (bardzo drastyczne), hitlerowskich defilad i Niemców zachwyconych przemawiającym Hitlerem, burzenia Warszawy.

Dlaczego Kukiz wydał taki utwór? Jak napisał na stronie poświęconej akcji , chciał zaprotestować przeciw zakłamywaniu historii. - W ostatnich latach nasiliły się w Niemczech tendencje, których myślą przewodnią jest ukazanie Niemców, jako ofiar II Wojny Światowej, zwłaszcza w sferze utraconego przez niemiecką ludność cywilną majątku i szkód wynikłych wskutek tak zwanych wypędzeń. Prawie codziennie słyszymy o niemieckich wypędzonych, którzy de facto uciekali przed frontem rosyjskim. Zagraniczne media nadzwyczaj często, zupełnie bezkarnie używają określenia "polskie obozy koncentracyjne", zasłaniając się potem pomyłką. Dzieje się tak mimo wspólnych, zmierzających do trwałego pojednania, polsko-niemieckich inicjatyw, oraz wbrew obustronnym, oficjalnym deklaracjom o uznaniu istniejącego we wzajemnych stosunkach stanu formalno-prawnego za ostatecznie obowiązujący - piszą Paweł Kukiz i Tomasz Fabiszewski, rzecznik Powiernictwa Polskiego.

Jak dodają, utwór jest też reakcją na ostatnie działania Rosjan: - W Rosji natomiast słyszymy, że zbrodnia w Katyniu jest zwykłym przestępstwem, Rosjanie oskarżają nas o współpracę z Hitlerem a pakt Ribbentrop-Mołotow uznają za "w pełni uzasadnianą konieczność". Dodatkowo przedwczoraj usłyszeliśmy, że Beck był niemieckim agentem.

Kukiz przypomina w utworze, że Niemcy wkroczyli do Polski po zielonym świetle ze strony ZSRR: - To tutaj jest mój dom, bo tamten mi zabrali, Hitler i Stalin ręka w rękę szli. Ribentropp Mołotow razem ustalali, Jak mordować ludzi, by w dostatku żyć, Jeden we Lwowie a drugi w Auschwitz.

Artysta bezpośrednio zwraca się do Steinbach. Przypomina jej, kto kogo pozbawił ojczyzny i apeluje, by zaprzestała wszczynania konfliktów z Polakami: - To tutaj jest mój dom, Z tamtego wypędzili, twoi dziadek, stryjek, wujek oraz jego brat. Wspólnie z kolegami z Armii Czerwonej. W Europie krzyży sadzili las. Pomódl się kobieto za tych swoich braci, Których siłą w Wermacht Adolf Hitler brał. Pomódl się na grobach tych, co poginęli. Zostaję tutaj, ty zostań tam.