Szef brytyjskiego MSZ: Przepraszam, że w 1939 r. nie pomogliśmy Polakom

- Żałujemy, że w 1939 r. sojusznicy Polski nie byli w stanie udzielić jej zbrojnego wsparcia - napisał w "Gazecie Wyborczej" szef brytyjskiego MSZ David Miliband.

- 1 września będę w Gdańsku, gdzie 70 lat temu padły pierwsze strzały II wojny światowej w Europie. To Polacy jako pierwsi w Europie doświadczyli okropności tej wojny. Znaczenie tej rocznicy sięga jednak wiele dalej i dotyczy nas wszystkich - napisał Miliband.

- My, Brytyjczycy wiemy, ze 3 września 1939 r. wraz z Francją i naszymi imperialnymi sojusznikami wypowiedzieliśmy wojnę Niemcom . Wiemy i żałujemy, że w 1939 r. sojusznicy Polski nie byli w stanie udzielić jej zbrojnego wsparcia - tłumaczy.

Miliband przypomina, że wielu Brytyjczyków wie o bohaterstwie Polaków w czasie wojny. Ubolewa jednak, że niewielu z nich "ma świadomość brutalności ataku na Polskę i morderczego okrucieństwa wobec ludności cywilnej oraz jeńców, jakie miały miejsce od pierwszych chwil wojny."

Szef brytyjskiego MSZ zauważa, że dla Europy Środkowej po wyzwoleniu się z nazizmu nadeszła trwająca 45 lat okupacja sowiecka . - Dlatego w pewnym sensie wraz z rewolucją 1989 r. i upadkiem komunizmu zakończył się okres zapoczątkowany traktatem wersalskim - dodaje.

Ostatni lot na Air Show - Wasze zdjęcia. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: