Libia wypłaci odszkodowania ofiarom IRA?

Kilka dni po wypuszczeniu zamachowcy z Lockerbie, rodziny ofiar IRA domagają się odszkodowania od rządu Libii, która zaopatrywała w broń Irlandzką Armię Republikańską - donosi BBC.

Rodziny ofiar IRA chcą, by libijski rząd przyjął współodpowiedzialność za ataki terrorystyczne w trakcie "The Troubles". Tak określa się, trwający od 1969 do 1998 roku, religijno-polityczny konflikt w Irlandii Płn.

- Niech przywódca Libii okaże nam to samo współczucie, jakie otrzymał zamachowiec z Lockerbie - apeluje brytyjski polityk, Jeffrey Donaldson.

Abdelbaset Ali al-Megrahi został wypuszczony ze szkockiego więzienia, ponieważ jest śmiertelnie chory. Gdy wrócił do kraju, Libijczycy powitali go jak bohatera.

Odszkodowania za współodpowiedzialność

Jesienią, Donaldson planuje podróż do Libii wraz z krewnymi ofiar, by wymóc na Muammarze Kaddafim ustosunkowanie się do ich żądań. Osoby domagające się zadośćuczynienia od władz Libii poprosiły premiera Gordona Browna o poparcie.

Libia uznaje się za jednego ze sponsorów światowego terroryzmu. Oskarża się ją m.in. o zaopatrywanie w broń Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Do tej pory, władze w Trypolisie przyjęła odpowiedzialność, jedynie za zamach na Boeinga 747, do którego doszło nad Lockerbie.

Odpowiedzialnością za atak na samolot linii Pan American z 21 grudnia 1988 r. obarczono Megrahiego. Zginęło wówczas 270 osób. Był to największy zamach terrorystyczny do czasu ataku na World Trade Center trzynaście lat później.