Już 88 cm w pasie zwiększa ryzyko zachorowania na astmę

- Kobiety o ciele przypominającym kształtem gruszkę są równie zagrożone zachorowaniem na astmę, jak te z nadwagą - powiadomili badacze z Centrum Badania Raka w Berkeley.

Od dawna wiadomo, że nadwaga niesie ze sobą ryzyko zachorowania na astmę. Dziś wiemy już, że kobiety o budowie ciała przypominającej kształtem "jabłko", nawet bez zbędnych kilogramów, również znajdują się w grupie ryzyka - twierdzą naukowcy na łamach medycznego czasopisma "Thorax".

"Jabłko" czy "gruszka"

Badaniom poddano 88 304 nauczycielek i kierowniczek szkół. Jak się okazuje, kobiety z nadwagą były o 40 proc. bardziej narażone na zachorowanie. Znaczna otyłość zwiększa ryzyko nawet trzykrotnie.

Zaskoczeniem może okazać się fakt, że kobiety bez problemów z wagą, ale o zaokrąglonej talii są bardziej zagrożone astmą niż te o kształcie ciała przypominającym np. "gruszkę".

"Tylko zdrowy tryb życia"

- Naukowcy publikujący w "Thorax" nie wzięli pod uwagę innych czynników, jak genetycznych skłonności do zachorowania. Najważniejszy jest zdrowy tryb życia i to się nigdy nie zmieni - twierdzi Leanne Metcalf z Instytutu Badań nad Astmą. - Jednakże, gdy grupa badanych jest tak liczna, wyniki stanowią istotną wskazówkę - dodaje.