Chcą, by rząd przeprosił za samobójstwo słynnego naukowca - homoseksualisty

Grupa brytyjskich naukowców wystosowała petycję do brytyjskiego rządu, w której domaga się przeprosin za śmierć Alana Turinga - genialnego brytyjskiego matematyka. Turing uznawany jest za ojca współczesnej informatyki. Naukowiec popełnił samobójstwo, po tym jak poddano go przymusowemu leczeniu z homoseksualizmu.

- Alan Turing był największym matematycznym geniuszem, jaki urodził się w Wielkiej Brytanii. To on zbudował fundamenty współczesnej informatyki, zapoczątkował badania nad sztuczną inteligencją.

Alan Turing był gejem. Był za to sądzony. Poddano go chemicznej kastracji przez co popełnił samobójstwo. - Brytyjski rząd powinien przeprosić, za to jak go potraktowano - petycję takiej treści opublikowała grupa brytyjskich naukowców .

Inicjatorem akcji jest John Graham-Cumming, jeden z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie informatyki. - Turing był bez wątpienia bohaterem II Wojny Światowej. Jego rola nie została jednak należycie doceniona. Dlatego należą mu się przeprosiny - tłumaczy. Pod apelem podpisało się do tej pory ponad 2,5 tys. osób.

Śmierć geniusza

Turing, genialny matematyk z uniwersytetu w Manchesterze, uznawany jest za ojca informatyki. W czasie wojny był członkiem grupy naukowców z Blatchey Park, którzy pracowali nad łamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Po wojnie brał udział w pionierskich badaniach nad stworzeniem komputera Mark 1. Magazyn "Time" nazwał go jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi XX wieku.

Jednak w 1952 r. oskarżono go o "naruszenie moralności publicznej", po tym jak przyłapano go na uprawianiu seksu z mężczyzną. W Wielkiej Brytanii aż do 1967 r. obowiązywało prawo, które karało związki homoseksualne. Turing został zmuszony do poddania się "leczeniu" środkami hormonalnymi. Naukowiec przeżył załamanie nerwowe. W 1954 r. popełnił samobójstwo.

"To sygnał, który musi być wysłany"

Autorzy petycji twierdzą, że obowiązujące wówczas prawo było powodem tragicznej śmierci wielkiego uczonego. Przekonują, że oficjalne przeprosiny będą dla niego należytym zadośćuczynieniem. - Takie przeprosiny to sygnał, który musi być wysłany. Dyskryminujące, oparte na uprzedzeniach prawo przyczyniło się do jego śmierci. Rząd powinien się do tego przyznać - powiedział dziennikowi "The Independent" prof. Richard Dawkins, jeden z sygnatariuszy apelu.