Minister Czuma otacza się przyjaciółmi z USA

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma ściąga do pracy w swoim resorcie przyjaciół z czasów jego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jak ustalili reporterzy śledczy RMF FM, od kilku dni nowym szefem gabinetu politycznego ministra jest Zygmunt Rygiel.

Nazwisko widnieje już na stronie ministerstwa, ale nie można się do szefa dodzwonić.

Pochodzący z Iwonicza 40-letni Zygmunt Rygiel to współpracownik Andrzeja Czumy z czasów polonijnego radia nadającego program w Chicago i kompan z emigracji.

Sprowadzał samochody z USA

Był konferansjerem audycji w "Radiu Czuma" w czasie, kiedy obecny minister był już w Polsce, zajmował się również przygotowywaniem występów kabaretowych Genowefy Pigwy w latach 90. w Chicago. Przed powrotem do kraju wraz z żoną prowadził firmę zajmującą się wysyłką paczek do Europy i sprzedażą biletów lotniczych. Ostatnie miesiące przyniosły mu pokaźny zarobek na wysyłce samochodów do Polski, czym chętnie chwalił się wśród znajomych. Jego koledzy z Chicago twierdzą, że Rygiel potrafił w ciągu jednego miesiąca wysłać aż 36 samochodów nissan murano nad Wisłę. Ostatnio Rygiel prowadził też w Chicago kampanię wyborczą polskiego kandydata do Kongresu. Jednak bez sukcesu.

Mechanik z zawodu

Rygiel jest absolwentem zespołu szkół zawodowych w Krośnie, gdzie specjalizował się w naprawie i eksploatacji pojazdów samochodowych. Według znajomych, na tym etapie zakończył swoją edukację. Sam Rygiel mówi, że jest absolwentem dwuletniego studium nauczycielskiego o profilu wychowanie fizyczne. Teraz, jak ustalili reporterzy RMF FM, jest nowym szefem gabinetu politycznego ministra Andrzeja Czumy.

Obowiązki szefa gabinetu

Do zakresu działania Gabinetu Politycznego Ministra należą "kontakty z władzą ustawodawczą i administracją rządową". Mówi się, że jest prawą ręką ministra. MS potwierdziło radiu TOK FM, że Rygiel jest nowym szerem Gabinetu Politycznego, nie odpowiedziało jednak na pytania o kompetencje, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Bez odpowiedzi zostały też pytania o powiązania z ministrem Czumą.