Dlaczego niektórzy mogą spać tylko 6 godzin na dobę?

Dlaczego niektórzy z nas po dziewięciu godzinach snu chętnie pospaliby jeszcze trochę, a inni budzą się rześcy i wypoczęci po sześciu godzinach. Okazuje się, że wszystko zależy od genów. Naukowcy ogłosili właśnie, że odkryli gen, który decyduje, ile snu na dobę potrzebujemy, aby być wyspanymi i wypoczętymi.

Naukowcy twierdzą, że zidentyfikowali gen regulujący optymalną ilość snu dla każdego człowieka. Odkrycie pozwala zrozumieć, dlaczego niektórzy po 6 godzinach snu czują się jak nowo narodzeni, a inni jak zombie.

W magazynie "Science", który publikuje wyniki badań, opisano przypadek matki i córki, które potrzebują znacznie mniej niż zalecane przez lekarzy 8 i pół godziny snu na dobę, aby czuć się dobrze. Wystarcza im 6 godzin snu na dobę.

69-letnia matka i jej 44-letnia córka przeważnie kładą się spać ok. 10 wieczorem. Matka wstaje o 4 rano, a jej córka ok. 4.30. Reszta rodziny wykazuje już typowe zwyczaje, jeśli chodzi o godziny snu.

Badania krwi wykazały mutację w genie DEC2, który wcześniej powiązano z zegarem biologicznym i regulacją dobowego rytmu.

Teraz działanie zmutowanego genu będzie testowane na genetycznie zmodyfikowanych myszach i muszkach owocówkach.

Przeczytaj też:

 

Czekolada może uratować życie

Odnaleziono ślady ogromnej kosmicznej kolizji

Latająca żaba wśród nowo odkrytych gatunków