Nie żyje współtwórca legendarnej gitary Gibson

Les Paul, który dzięki wynalezieniu gitary elektrycznej zrewolucjonizował rock 'n' rolla, zmarł dziś na skutek powikłań po zapaleniu płuc - podała agencja AP. Miał 94 lata.

Paul, a właściwie Lester William Polfus, amerykański muzyk jazzowy urodził się w Waukseha w stanie Wisconsin, 9 czerwca 1915. Oprócz projektu gitary elektrycznej ma na swoim koncie wynalezienie nagrywania wielościeżkowego dzięki, któremu muzycy mogą w dowolnym momencie dodawać dźwięki innych instrumentów do tworzonego utworu.

Model gitary, który pomógł zaprojektować firmie Gibson (nazwany od jego imienia Gibson Les Paul), stał się natychmiastowym sukcesem i jest produkowany w wielu różnych wersjach od ponad pięćdziesięciu lat.

Instrument Les Paula zyskał popularność od połowy 1940 roku, a jego rozkwit przypadł na lata 50-te, choć początki prac na gitarą elektryczną sięgają końca lat 20-tych XX wieku.

- Nagle okazało się, że moc tego instrumentu stała się bardzo ważnym elementem muzyki. Ta gitara dawała siłę i ekspresję w wyrażaniu uczuć, była niesamowita - wspominał przed laty Paul.

Na początku instrument nie przypominał dzisiejszej gitary elektrycznej. Była to deska z przymocowanymi strunami. Dopiero kilka lat później Les Paul, który ze swoim instrumentem odwiedzał klubu muzyczne, dodał do niej drewniane "skrzydła", które nadały jej obecny, tradycyjny już wygląd.

W 1952 roku firma Gibson rozpoczęła produkcję gitary o nazwie Les Paul. Ten sześciostrunowy instrument stał się znakiem rozpoznawczym takich gigantów rocka i jazzu, jak: Pete Townsend z The Who, Steve Howe z Yes, Al DiMeola, czy Jimmy Page z Led Zeppelin.

Przez lata, gitara z serii Les Paul stała się jednym z najczęściej używanych instrumentów w przemyśle muzycznym. W 2005 r., dom aukcyjny Christie's sprzedał gitarę Gibson Les Paul z 1955 roku za 45.600 dolarów.

W tym samym roku sam Les Paul jak dobro narodowe trafił do panteonu sław muzyki - Hall of Fame.

Pomimo artretyzmu i problemów ze słuchem Les Paul pozostał aktywnym muzykiem, grając jazz i występując na deskach klubów prawie do 90 roku życia.