Naukowcy: Odkryliśmy najdziwniejsza planetę wszechświata

Wszystkie planety, jakie do tej pory poznaliśmy, kręcą się w tę samą stronę co gwiazda, wokół której orbitują. Wszystkie poza jedną. Brytyjscy naukowcy odkryli właśnie najbardziej niezwykłe ciało niebieskie - dowiadujemy się z Space.com.

- To po prostu najdziwniejsza planeta jaką zna ludzkość - uważa astrofizyk Sara Seager. Leżąca około 1 tys. lat świetlnych od Ziemi planeta WASP-17 krąży w innym kierunku niż gwiazda dookoła, której orbituje.

Na niezwykłe znalezisko trafił brytyjski zespół naukowy, który wraz z genewskim obserwatorium kosmicznym uczestniczy w projekcie WASP. Jego głównym celem jest odkrywanie nowych planet.

Astronomowie nie znają jeszcze przyczyny stojącej za niespotykanym zjawiskiem. Jednak WASP-17 nie tylko kręci się w niezwykła stronę, ale i ma... nietypowe rozmiary. Jak donoszą członkowie zespołu badawczego, planeta jest jakby wydęta. Ma bardzo niską masę - jest połowę lżejsza od Jowisza, ale ponad dwa razy od niego większa.

Kosmiczny bilard

Jedna z postawionych hipotez tłumaczy zjawisko tym, że WASP-17 niedawno musiała wpaść w inną, większą planetę. Ta "grawitalna interakcja" spowodowała, że WASP-17, niczym wystrzelona z procy odbiła się od większego od siebie ciała niebieskiego. Z tego powodu najprawdopodobniej wpadła w tak dziwny kurs.