Chiny: Największe manewry w historii

Chińska armia ogłosiła rozpoczęcie największych w historii manewrów wojskowych. 50 tysięcy żołnierzy zostanie rozlokowanych w odległości co najmniej 1200 kilometrów od swoich baz.

Tego typu ćwiczenia prowadzone są m.in. na wypadek potrzeby wzmocnienia jednostek stacjonujących w Xinjiangu i Tybecie. Żołnierze przez dwa miesiące mają przebywać w regionach znacznie oddalonych od terenów, na których położone są ich bazy - poinformowały chińskie media.

W manewrach wezmą udział żołnierze czterech brygad z głównych okręgów wojskowych w Shenyangu, Lanzhou, Jinan i Guangzhou. Agencja Prasowa Xinhua podała, że jednym z celów ćwiczeń jest wzmocnienie możliwości działania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przy realizacji zadań na dużych obszarach.

Jak poinformowano, są to największe ćwiczenia wojskowe o charakterze taktycznym, mimo że uczestniczy w nich stosunkowo mała liczba żołnierzy. Chińska armia, licząca 2 miliony 300 tysięcy żołnierzy, jest największą armią świata. Ćwiczenia, które zorganizowano w znacznej odległości od rodzimych baz, mają także podnieść poziom wyszkolenia żołnierzy biorących udział w usuwaniu skutków katastrof naturalnych.

W 2009 roku budżet chińskiej armii wzrósł o prawie 15 procent do poziomu 70 miliardów dolarów. Pentagon uważa, że oficjalne informacje dotyczące wydatków Chin na zbrojenia są zaniżone co najmniej o połowę.