Latająca żaba jest wśród nowych gatunków znalezionych w Himalajach

Latająca żaba i najmniejszy jeleń na świecie są wśród 353 nowych gatunków fauny i flory znalezionych w ostatnich dziesięciu latach we wschodnich Himalajach - podała międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

Jednak według ekologów nawet do tej odległej krainy docierają coraz bardziej skutki rozwoju przemysłu z Nepalu, Chin, Indii i Bhutanu. To biologicznie najbogatsze miejsce na świecie narażone jest na zmianę klimatu i zmniejszanie się powierzchni lasu. Wśród zagrożeń są m.in. wypasanie zwierząt hodowlanych i kłusownictwo.

"Przez ostatnie pół wieku teren południowej Azji musiał zmierzyć się ze zjawiskami towarzyszącymi wzrostowi populacji i rosnącemu popytowi na towary. Tylko 25 proc. zwierząt - oryginalnych mieszkańców tych terenów - pozostaje nietkniętych. Aż 163 gatunki odczuwają wpływ globalnych zmian" - czytamy w raporcie WWF.

Mały jeleń i nowa małpa

Raport stwierdza, że między 1998 r., a 2008 r. odkryto 353 gatunki świata zwierząt i roślin. Wśród nich jest żaba o czerwonych nogach, zwana latającą, ponieważ jej duże łapy z błonami umożliwiają szybowanie podczas wykonywania skoków. Innym odkryciem jest rodzaj pozbawionego kończyn płaza, który przypomina dżdżownicę i żyje w ziemi. Jest też najmniejszy jeleń na świecie, który osiąga zaledwie 60-80 cm oraz pierwszy nowy gatunek małpy odkryty od stu lat.

Kwiat zmieniający kolor

Wśród 242 nowych gatunków roślin jest niebieski kwiat znaleziony przez dwóch chińskich naukowców. Odkrycia dokonali oni w wąwozie w Tybecie, który jest w pewnych miejscach dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu (2133 m). Ekolodzy określili kwiat jako niezwykle ciekawe zjawisko. Jego kolor zmienia się wraz z temperaturą. Wschodni rejon Himalajów to dom dla 10 tys. gatunków roślin, 300 rodzajów ssaków i blisko tysiąc gatunków ptaków.