Chiny wystrzelą satelitę, który zbada atmosferę Marsa

Chiny wystrzelą jeszcze w tym roku satelitę, którego zadaniem będzie zbadanie atmosfery Marsa - poinformowały chińskie media. Pierwszy satelita Chin do badań Czerwonej Planety wystrzelony zostanie z terytorium Rosji.

Ważący 110 kilogramów satelita "Yinghuo-1" co można przetłumaczyć jako "świetlik" zostanie wystrzelony wraz z rosyjskim "Phobos Explorer". Obydwu satelitów w październiku tego roku na orbitę wyniesie rakieta Zenit. "Yinghuo-1" ma wejść na orbitę Marsa po 11 miesiącach od wystrzelenia. Chiński próbnik zbada atmosferę Czerwonej Planety.

Jednym z głównych zadań "Yinghuo-1" będzie także zebranie danych, które pomogą wyjaśnić co stało się z zasobami wody, obecnymi kiedyś na powierzchni Marsa. Rosyjski satelita "Phobos" również z orbity będzie badał atmosferę Marsa, po czym wyląduje na powierzchni jednego z księżyców tej planety - Phobosie.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim - po USA i Związku Radzieckim państwem, które dzięki rakiecie własnej produkcji wysłało w Kosmos załogową misję. W najbliższych latach Chiny zamierzają umieścić na orbicie okołoziemskiej własną stację kosmiczną.