Naukowcy: Mózg psychopaty ma inną budowę

Naukowcy długo poszukiwali biologicznego podłoża psychopatii. Profesor Declan Murphy z Instytutu Psychiatrii na King's College London uważa, że znalazł obszary mózgu, które kompletnie różnią się u osób normalnych i osób psychopatycznych.

Psychopatia to zaburzenie osobowości charakteryzujące się całkowitym lekceważeniem dla norm społecznych, brakiem poczucia winy czy odczuwania żalu. Osoby dotknięte tym zaburzeniem notorycznie popełniają przestępstwa. Naukowcy poszukiwali biologicznego wytłumaczenia prowadzącego do psychopatii. I najnowsze badania pokazują, że w mózgu psychopaty w porównaniu z mózgiem zwykłego człowieka istnieją różnice w połączeniach niektórych ośrodków.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Molecular Psychiatry".

Badano zdiagnozowanych psychopatów, którzy mieli na swoim koncie morderstwa czy wielokrotne gwałty. Korzystając z zaawansowanej techniki skanowania, zwaną obrazowaniem dyfuzyjnym rezonansu magnetycznego (DT-MRI), naukowcy określili różnice biologiczne w mózgu, które mogą być przyczyną tego typu zachowań .

Wcześniejsze badania zakładały, że u podstaw psychopatii leżą dysfunkcje określonych obszarów mózgu. Badano ciało migdałowate, które odpowiada w mózgu za przetwarzanie emocji, poczucie strachu czy agresji, oraz korę przedczołową, która steruje zachowaniami, podejmowaniem decyzji.

Teraz okazało się, że różnice leżą w ciele haczykowatym, które łączy ciało migdałowate i korę przedczołową. Naukowcy porównali pęczek haczykowaty badanych psychopatów z grupą kontrolną ludzi w tym samym wieku i o tym samym ilorazie inteligencji. Okazało się, że jego budowa różni się u osób z zaburzeniami i osób normalnych. Co prawda samo ciało haczykowate nie odpowiada bezpośrednio za zachowanie, ale jego dysfunkcja może prowadzić do nieprawidłowości w obszarach, które łączy.

Na razie są to tylko badania wstępne, ale jeśli teza brytyjskich naukowców się potwierdzi, powstanie szansa na lepsze diagnozowanie i opracowanie nowych metod terapii.