Hymn Schalke 04 obraża muzułmanów? "Mahomet nie zna się na piłce"

Niemieccy muzułmanie protestują przeciwko hymnowi niemieckiego klubu piłkarskiego Schalke 04 Gelsenkirchen. W tekście pieśni pojawia się bowiem passus o Mahomecie, który nie zna się na piłce nożnej.

- Mahomet był prorokiem, który nie miał pojęcia o futbolu, ale ze wszystkich kolorów upodobał sobie niebieski i biały - śpiewają kibice Schalke. Piłkarze drużyny występują właśnie w niebiesko-białych barwach.

Ten fragment tekstu oburzył niektórych muzułmanów. Rzecznik klubu z Gelsenkirchen poinformował, że dostał już 120 maili i listów, których autorzy domagają się usunięcia kontrowersyjnego fragmentu tekstu. Według nich, szydzi on z proroka i obraża uczucia religijne muzułmanów.

Zarząd klubu, pomny reakcji, jakie w świecie arabskim wywołała publikacja karykatur Mahometa, nie chce bagatelizować sprawy. Dlatego klub zawiadomił policję i poprosił islamskiego uczonego o opinię, czy tekst pieśni można uznać za obraźliwy.

Większość kibiców Schalke nie rozumie, skąd nagłe zainteresowanie muzułmanów ich hymnem. Śpiewają go bowiem od 1963 roku Przed 12 laty jego tekst był już przedmiotem krótkotrwałego protestu środowisk muzułmańskich.