Rosja: Wystawa zakazana, bo malarz kpi z władzy

Władze kirowskiej bibliotek imienia Hercena zabroniły otwarcia wystawy miejscowego malarza. Przyczyną zakazu były dwa obrazy: na jednym Putin jadł śniadanie z Obamą, drugi przedstawiał scenkę z wizyty Miedwiediewa w Kirowie.

Nawiązujące do malarstwa naiwnego obrazy Władimira Usatowa pokazują niedawne sceny z życia politycznego Rosji. Oto Władimir Putin, przyjmuje na śniadaniu Baracka Obamę. Politycy uśmiechają się do siebie, dzieli ich tradycyjny, rozdmuchiwany cholewą samowar. Obraz nosi tytuł "Śniadanie w rosyjskim stylu". To słowa Putina, który był gospodarzem spotkania. Rosyjski premier przyjął Obamę m.in. pierożkami z przepiórki i jajkami faszerowanymi czarnym kawiorem.

Drugi obraz to wspomnienie z wizyty Dmitrija Miedwiediewa w Kirowie. Prezydent uśmiecha się do miejskich urzędników. Równie uśmiechnięty gubernator obwodu kirowskiego daje rosyjskiemu przywódcy kurkę i wyprodukowane w mieście narty.

Wystawa "Pozdrowienia z Wiatki" (Wiatka to rzeka i dawna nazwa Kirowa) miała być otwarta wczoraj. Zakaz wprowadzono w ostatniej chwili. Dyrektorka biblioteki tłumaczyła się w rozmowie z Radiem Swoboda, że nie zgadza się na polityczne akcenty w wystawionych pracach Władimira Usatowa. - Jesteśmy instytucją kulturalną a nie polityczną - podkreślała.