Korea Płn.: trwa dochodzenie w sprawie zatrzymanych rybaków z Korei Płd.

W czwartek, czterech rybaków z Korei Płd. zostało pojmanych, gdy ich łódź wpłynęła na wody terytorialne Korei Płn. Dziś Korea Płn. wydała pierwsze oświadczenie w tej sprawie. - Przesłuchania trwają. Łódź i załoga zostaną zatrzymane do czasu zakończenia dochodzenia - powiadomili urzędnicy.

Rano, władze Korei Płn. wydały oficjalne oświadczenie, informując o trwającym dochodzeniu w sprawie grupy rybaków z Korei Płd., którzy wpłynęli na wody należące do Korei Płn. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną incydentu była awaria systemu nawigacji w południowokoreańskim kutrze.

- Przekroczenie granic Korei Płn. było niezamierzone. Mamy nadzieję, że Phenian szybko postanowi o zwróceniu połowu, statku i załogi - oświadczył przedstawiciel Ministerstwa ds. Zjednoczenia Korei Płd.

- Do tej pory przestrzegano międzykoreańskiego zwyczaju szybkiego rozwiązywania tego typu problemów - dodał urzędnik. Tak było w latach 2005 i 2006, gdy zatrzymanych rybaków niezwłocznie przetransportowano do ojczyzny. W okresie znacznego ochłodzenia stosunków między państwami, niełatwo przewidzieć co teraz postanowi Korea Płn.