Wlk. Brytania: rada miejska odpowie za zatrucie dzieci toksynami

Zakończył się proces, w którym grupa osiemnaściorga dzieci oskarżyła Radę Miasta Corby, w Northamptonshire o zaniedbanie przy utylizacji odpadów po zamkniętej stalowni. Zanieczyszczenia wpłynęły na problemy zdrowotne u dzieci, których matki narażone były na działanie toksyn.

Sąd Najwyższy w Londynie orzekł, że Rada Miasta Corby jest winna zaniedbania, do które doszło podczas usuwania odpadów z byłej stalowni w latach 1985 - 1999. Po zamknięciu zakładu w roku 1980, miasto przez kolejne 17 lat zajmowało się przewozem stali, pyłu i żużlu na północ, z dala od osiedli ludzkich.

Toksyny, które w trakcie tego procesu dostały się do atmosfery, spowodowały pogorszenie stanu zdrowia wielu mieszkańców miasta. W wyniku zanieczyszczeń rodziły się dzieci z wadami kończyn, skóry i serca.

Poszkodowani, w wieku od 9 do 21 lat złożyli pozew zbiorowy, gdy okazało się, że dręczące ich choroby mają to samo podłoże.

- Jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni wyrokiem. Nasze stanowisko nie uległo zmianie. Oczywiście doszło do pewnych niedopatrzeń, jednak nie ma związku między problemami zdrowotnymi dzieci, a procesem usuwania odpadów - stwierdził przewodniczący Rady, Chris Mallender.

Zgodnie z orzeczeniem sądowym, poszkodowani mają prawo domagać się odszkodowania w wysokości 3 mln funtów.

- Ten precedensowy proces otwiera drogę innym, którzy w podobny sposób ucierpieli z winy władz miasta - skomentował "The Times".