Znajdź gwałcicieli w Twojej okolicy - aplikacja na iPhone'a

Offender Locator to aplikacja na iPhone'a pozwalająca zlokalizować na mapie przestępców seksualnych, mieszkających w wybranej okolicy. Już stała się w USA hitem: jest w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych aplikacji na iPhone'a.

Offender Locator wykorzystuje wbudowane w iPhone'a urządzenie GPS oraz dane z narodowego rejestru skazanych za przestępstwa seksualne. Podczas jazdy zaznacza na mapie miejsca zamieszkania skazanych gwałcicieli, kazirodców, molestujących itp.

I tak - podobnie jak inne aplikacje umożliwiają szybkie odnalezienia podczas jazdy restauracji czy stacji benzynowej - Offender Locator wskazuje, jaka odległość dzieli kierowcę np. od najbliższego gwałciciela.

Szokujące? To przydatny program, bo podaje informacje o potencjalnym zagrożeniu - broni się producent. - Im więcej wiesz, tym lepsze decyzje podejmujesz - mówi dziennikowi "Chicago Tribune" Howard "Trip" Wakefield, prezes firmy Thin Air Wireless, która wypuściła aplikację. - Jeśli chcę iść z dzieckiem do parku, sprawdzam, ilu pedofilów zamieszkuje okolice parków i wybieram to miejsce, w którym jest najbezpieczniej - dodaje.

Jest jednak jeden problem: Offender Locator może wykorzystywać tylko informacje o skazanych za pedofilię, a to - według ekspertów - jedynie wierzchołek góry lodowej. Skazani to tylko kilka procent z ogółu molestujących dzieci.

- Ciekawe, ile osób zechciałoby ściągnąć aplikację, która rzeczywiście pomagałaby chronić dzieci przed pedofilami. Np. wskazywała, jak rozpoznać znaki ostrzegawcze - mówi Deborah Donovan Rice, szefowa organizacji Sto it Now!, zajmującej się ochroną dzieci przed molestowaniem. Rice krytykuje użytkowników Offender Locatora: - Czy nie jest przypadkiem tak, że oni po prostu chcą się bać, a ochrona dzieci nie ma tu nic do rzeczy?