Barwnik z "M&M" i Gatorade pomoże w leczeniu urazów kręgosłupa

Powszechny i bezpieczny niebieski barwnik spożywczy zapewnia najlepszą ochronę dla rdzenia kręgowego po kontuzji - wynika z badań amerykańskich naukowców, których wyniki opublikowano w poniedziałek. Testy przeprowadzone na szczurach udowodniły, że barwnik nazywany brilliant blue G miesza się z płynem mózgowo-rdzeniowym i zabezpiecza przed zakażeniem.

- W tym momencie nie dysponujemy skutecznym sposobem leczenia pacjentów, którzy cierpią na poważne uszkodzenia rdzenia kręgowego - powiedział doktor Steven Goldman, który pracował przy badaniach przeprowadzonych przez centrum medyczne uniwersytetu w Rochester.

Badacze odkryli, że spożywczy barwnik używany m.in. do "pomalowania" popularnych czekoladek "M&M", czy napoju izotonicznego Gatorade na niebiesko po zmieszaniu z płynem mózgowo-rdzeniowym (do czego dochodzi zadziwiająco szybko) zabezpiecza komórki przed uszkodzeniami. A nawet jeśli już do nich dojdzie, pomaga je zwalczyć a tym samym nie pozwala komórkom umrzeć, co prowadziłoby do dalszych uszkodzeń.

- Mamy nadzieję, że nasze badania doprowadzą do powstania bezpiecznego i praktycznego środka, który będzie można podać pacjentom niedługo po doznaniu urazu w celu zapobieżenia dalszym szkodom. W przeciwnym wypadku musimy się ich spodziewać - mówił dalej Goldman na konferencji prasowej.

Kiedy komórki nerwowe w mózgu, albo kręgosłupie ulegną uszkodzeniu, często wypuszczają z siebie substancję chemiczną, która zabija pobliskie komórki. Nie wiadomo właściwie dlaczego, ale powstrzymanie tego zjawiska jest kluczowe dla powstrzymania uszkodzeń wtórnych, powstających po kontuzji m.in. rdzenia kręgowego. Dzięki temu sama rehabilitacja przebiegałaby o wiele szybciej i sprawniej.

Zobacz też Czy to koniec kodów paskowych? Mają zastąpić je "bokody" oraz więcej newsów z działu Nauka