Koniec kodów paskowych?

Trójwymiarowe symbole podświetlane diodami mogą niedługo zastąpić w sklepach kody paskowe, stosowane powszechnie do automatycznej identyfikacji produktów. Nową technologię przedstawili amerykańscy naukowcy z uniwersytetu MIT.

Robocza nazwa nowych symboli to "bokody". Zawierają one ogromne ilości informacji. Mają średnicę trzech milimetrów; składają się z soczewki, diody i specjalnej nakładki. To ona, rozpraszając w różnych kierunkach światło emitowane przez diodę umożliwia odczytywanie zakodowanych szczegółów, tłumaczy wynalazca doktor Ankit Mohan.

Dzięki temu można na przykład w sklepie spożywczym dowiedzieć się jaki dany produkt ma skład, wartość energetyczną czy cenę. W kilka chwil można też sfotografować kilkanaście pudełek płatków śniadaniowych i porównać informacje. Do tego potrzebna jest specjalna kamera, ale zdaniem ekspertów takie czytniki w przyszłości będą instalowane w telefonach komórkowych.

Bokody to konkurencja dla innych podobnych technologii, nie tylko tradycyjnych pasków, ale także tak zwanych radiowych kodów kreskowych. Nowy system zostanie oficjalnie zaprezentowany w przyszłym tygodniu na konferencji Siggraph w Nowym Orleanie.