Sztuczny ludzki mózg powstanie w ciągu 10 lat?

Oddany aż po szczegół, działający sztuczny ludzki mózg może powstać w najbliższych 10 latach - twierdzi Henry Markram, dyrektor projektu Blue Brain, który pracuje już nad stworzeniem sztucznego mózgu szczura. - Stworzenie ludzkiego mózgu nie jest niemożliwe. Zrobimy to w ciągu 10 lat. A gdy nam się uda, wyślemy do TED hologram - powiedział na konferencji - donosi BBC.

Według Markrama stworzenie takiego mózgu byłoby milowym krokiem na drodze do pozbycia się chorób tego organu, na które na całym świecie cierpią dwa miliardy ludzi. Przemawiając na konferencji TED (Technology, Entertainment, Design), platformy rozwoju, będącą własnością Fundacji Saplinga, Markram był pełen optymizmu.

Jego program Blue Brain, trwający od 2005 roku, skupia się na odtworzeniu konstrukcji mózgu ssaków na podstawie badań laboratoryjnych. Jego zespół skupia się w szczególności na kolumnach neuronalnych - czyli powtarzalnych elementach mózgu ssaków, nazywanych neocortex.

- To trochę jak katalogowanie kawałka lasu deszczowego - ustalanie ile jest na nim drzew, jaki mają kształt, jakie występują typy drzew i w jakiej są pozycji. Jednak jest to trochę więcej niż tylko katalogowanie, bo musisz opisać i odkryć sposoby komunikacji, reguły łączności jakie panują - tłumaczy swoją pracę profesor Markram. W ramach Blue Brain udało się już stworzyć komputerowy model "dziesiątek tysięcy" neuronów (a każdy z nich jest inny), co pozwoliło na zbudowanie sztucznej kolumny neuronalnej.

- Mózg może być mniejszy, większy, może się różnić morfologią czy strukturą neuronalną - jednak fabryka jest wspólna. Według nas jest to specyfikacja wspólna dla gatunku - tłumaczył Markram, co przytacza BBC.

Aby stworzyć model sztucznego mózgu zespół wprowadził kilka algorytmów i stworzone już modele do superkomputera. - Do przeprowadzenia wszystkich kalkulacji wobec jednego neurona potrzeba jednego laptopa. Więc potrzeba 10 tysięcy laptopów - żartował Markram, którego projekt od strony technicznej bazuje na superkomputerze IBM Blue Gene, wyposażonym w 10 tysięcy procesorów.

Zespół już prowadzi symulacje mające odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie wygląda praca mózgu. Jedna z nich polega na "pokazaniu" mózgowi obrazu, na przykład kwiatu, i obserwacji jak wygląda aktywność elektryczna w maszynie.