Rosja: Andriej Kułagiń, działacz praw człowieka, zamordowany

W rosyjskiej Karelii znaleziono ciało działacza organizacji Sprawiedliwost zajmującej się obroną praw człowieka. Andriej Kułagin zbierał w tym sąsiadującym z Finlandią regionie Rosji materiały na temat warunków w jakich przetrzymywani są więźniowie.

Informację o śmierci potwierdzają siły zbrojne Karelii, choć nie przesądzają o jego przynależności do jakiejkolwiek organizacji. Według obrońców praw człowieka, Kułagin był przewodniczącym karelskiego oddziału Sprawiedliwosti.

Ciało Andrieja Kułagina zostało odnalezione 10 lipca niedaleko Pietrozawodzka - oświadczył agencji informator w strukturach zbrojnych republiki Karelii. Zaznaczył on, że mężczyzna był karany i prowadzono w jego sprawie wiele śledztw, związanych najczęściej z wandalizmem.

Tymczasem organizacja ochrony praw człowieka "Sprawiedliwość" twierdzi, że doszło do morderstwa. - Nie ma wątpliwości, że regionalny lider "Sprawiedliwości" został zabity - powiedział przedstawiciel organizacji - Andriej Stołbunow. Według niego, Kułagin zaginął 14 maja. Miał odebrać wówczas telefon z prośbą o pilne spotkanie. Jako ostatni Kułagina widział kierowca taksówki, który podwoził go do kawiarni - miejsca tego spotkania.

Andriej Kułagin osierocił żonę i córkę.