Indie czekają na najdłuższe zaćmienie Słońca

W Indiach z ogromnym zainteresowaniem oczekiwane jest jutrzejsze zaćmienie Słońca. Będzie to najdłuższe zaćmienie w XXI stuleciu, a z terytorium Indii będzie je można obserwować przez ponad pięć minut.

Mieszkańcy Azji Południowej oraz części Chin będą mogli najdłużej oglądać całkowite zaćmienie Słońca. Z terytorium indyjskiego zaćmienie będzie najlepiej widoczne w stanach Bihar i Madhja Pradeś.

Indyjskie stacje telewizyjne przedstawiają wierzenia związane z całkowitym zaćmieniem Słońca. Według nich kobiety ciężarne nie powinny wychodzić z domów w czasie zaćmienia, ponieważ wpływa to źle na nienarodzone dziecko. Nie powinno się też wtedy przygotowywać żadnych potraw. Nawet woda staje się w tym czasie niezdatna do picia.

Astrolog Ganesh dodaje, że według hinduistycznych wierzeń istnieje bezpośredni związek między zaćmieniem Słońca i trzęsieniami ziemi. Następują one mniej więcej w czterdzieści osiem dni po zaćmieniu. W świątyniach Słońca znajdujących się w Indiach odbędą się jutro rano specjalne modły.

Hindusi przygotowują się do jutrzejszego zaćmienia nie tylko przez pryzmat wierzeń i przepowiedni astrologów. W ośrodkach astronomicznych prowadzone będą precyzyjne obserwacje niezwykłego zjawiska, a ponad setka miłośników astronomii poleci specjalnym samolotem w kilkugodzinny rejs, by obserwować zaćmienie z wysokości 11 tysięcy metrów. Miejsce przy oknie kosztuje w tym samolocie blisko półtora tysiąca dolarów.