Wybierasz się na urlop marzeń? Sprawdź biuro podróży

- Atrakcyjne wycieczki z niewielkie pieniądze wyglądają podejrzanie - przestrzegają eksperci i radzą jak uniknąć przykrych niespodzianek na urlopie. Najlepiej wiarygodność biura podróży sprawdzić w Urzędzie Marszałkowskim i w lokalnych izbach turystycznych. Można też skorzystać z serwisów internetowych.

- Podstawą do rejestracji biura podróży w Urzędzie Marszałkowskim jest gwarancja ubezpieczeniowa - wyjaśnia Joanna Czechowicz - Bieniek z biura prasowego mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Według Czechowicz - Bieniek, urzędnicy mogą również powiedzieć, czy na daną firmę były skargi dotyczące hoteli lub rezydentów.

O radę turyści mogą spytać również lokalne izby turystyczne. Są to zrzeszenia biur podróży, w związku z czym są dokładnie poinformowane o kondycji lokalnych firm sprzedających wycieczki. Wiesław Piegat, dyrektor Warszawskiej Izby Turystyki uważa, że przed wyjazdem należy popytać pracowników danego biura, sprawdzić je w Urzędzie Skarbowym oraz przeanalizować ceny oferowanych wycieczek. Upadające biuro podróży ma zaległości w wypłacaniu pensji oraz płaceniu podatków. Ratując się przed katastrofą finansową znacząco obniża koszty wycieczek, aby w ten sposób przyciągnąć nowych klientów.

Wiesław Piegat uważa, że atutem biura może być jego wielkość. Duże firmy turystyczne mogą wynegocjować u przewoźników i hotelarzy przełożenie terminu płatności za usługę. Małe biura muszą płacić z góry. Jest to zatem zabezpieczenie dla klientów, że ich pieniądze rzeczywiście są przeznaczone na opłacenie ich urlopu. Pomocne w wyborze biura podróży mogą być również specjalne portale internetowe, na których urlopowicze komentują swoje podróże np: opinie-turystyczne.pl , czy na forach internetowych. Wiesław Piegat ostrzega jednak, że piszący tam turyści często mają małe doświadczenie w wyjazdach zagranicznych. Ciężko stwierdzić, czy ich opinie są obiektywne, zwłaszcza jeśli chodzi o porównanie rzeczywistego standardu hotelu z tym opisywanym w katalogu firmy. Decydując się na wyjazd warto wybrać biuro, z którego sami już korzystaliśmy lub po zapoznaniu się z opiniami najbliższych lub przyjaciół, którzy z daną firma już podróżowali.

A warto sprawdzać. W piątek zbankrutowało Biuro Podróży Kopernik Sp. z. o.o. Wycieczki w nim wykupiło ok. 3 tys. osób. Mimo złej kondycji finasowej firma jeszcze w dniu ogłoszenia upadłości wysyłała ludzi na wycieczki do Egiptu i Tunezji.

Wczoraj Mazowiecki Urząd Marszałkowski zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez biuro "Kopernik".