Rumunia: Pokaz mody w mundurach Wehrmachtu

Skandal na pokazie mody w rumuńskim kurorcie Konstancja. Burmistrz miasta i jego trzynastoletni syn paradowali po wybiegu w mundurach niemieckiego Wehrmachtu - informuje Reuters.

Niecodzienny pokaz wywołał protesty środowisk żydowskich i pacyfistycznych.

Noszenie mundurów nazistowskich w Rumunii jest nielegalne. W 2004 roku badania międzynarodowej komisji dokumentującej zbrodnie Holocaustu potwierdziły, że w Rumunii wymordowano około 380 tysięcy Żydów.

Instytut zajmujący się monitorowanie antysemityzmu w specjalnym liście zawiadomił prokuratora generalnego o złamaniu prawa przez burmistrza Konstancji, który do przestępstwa namówił też swojego małoletniego syna.

41-letni Radu Mazare tłumaczył po pokazie, że mundury nie miały swastyk ani żadnych innych nazistowskich emblematów, a inspiracją do ich założenia był film "Walkiria".

- Zawsze chciałem przebrać się za generała Wehrmachtu, bo bardzo podoba mi się umundurowanie niemieckiej armii z II Wojny Światowej - mówił Radu.

Rumunia po dwóch latach od rozpoczęcia II wojny światowej przyłączyła się do Osi, koalicji państw wspierających faszystowskie Niemcy. Dopiero w 1944 roku po przewrocie stanęła po stronie Aliantów.