Popiersie Hatszepsut w muzeum w Berlinie to bardzo droga podróbka?

Popiersie kobiety faraona - Hatszepsut, nabyte przez muzeum egipskie w Berlinie to prawdopodobnie falsyfikat - pisze tygodnik "Der Spiegel".

16-centymetrowa rzeźba znajduje się w zbiorach niemieckiego muzeum od 1986 roku. Według ustaleń gazety, muzeum zapłaciło za nią wówczas, brytyjskiemu handlarzowi antykami, milion marek, czyli ponad pół miliona euro

Jednak naukowcy poddali teraz w wątpliwość, czy popiersie z brązowego granitu pochodzi rzeczywiście z czasów faraonów. Ich zdaniem, może to być "dzieło" współczesne. Byłaby to wtedy jedna z najdroższych podróbek w historii.

Eksperci z uniwersytetu technicznego w Berlinie stwierdzili, że popiersie wykonano z granitu, bogatego w węglan magnezu i syderyt. Problem w tym, że minerały te w dolinie Nilu nie występują.

Były dyrektor muzeum, który dwa tygodnie temu przeszedł na emeryturę, powiedział, że nic nie wiedział o badaniach naukowców. Skrytykował także tygodnik za publikowanie doniesień bez zgody placówki. Hatszepsut - pierwsza władczyni w historii Egiptu, rządziła nim przez dwie dekady, zmarła w 1458 roku przed naszą erą.