NASA: Oto ślady po lądowaniach na Księżycu [ZDJĘCIA]

NASA po raz pierwszy opublikowała zdjęcia śladów lądowań misji Apollo na Księżycu. Na fotografiach widać m.in. lądownik używany przez Neila Armstronga i Buzza Aldrina w 1969 roku oraz ślady stóp astronautów.

Zdjęcia zostały wykonane przez amerykańską sondę kosmiczną, która od niecałego miesiąca krąży wokół Księżyca szukając miejsc na ewentualne przyszłe lądowania. Ich publikacja zbiega się z 40. rocznicą lądowania.

Widać nawet ślady stóp

Na fotografiach widać sprzęt wykorzystywany podczas kolejnych lądowań na Księżycu. Jest to m.in. dolna część lądownika wykorzystywanego przez astronautów Neila Armstronga i Buzza Aldrina, którzy w ramach misji Apollo 11 20 lipca 1969 wylądowali na Księżycu. Na obrazach można także zobaczyć wydeptaną przez astronautów ścieżkę prowadzącą od lądownika do innego pozostawionego sprzętu.

Kolejne lądowania?

- To niesamowite zobaczyć, że ten sprzęt wciąż tam jest, czeka na nasz powrót - powiedział Mark Robinson, naukowiec z uniwersytetu w Arizonie. Jak dodaje, sonda zrobi jeszcze wiele lepszych i bardziej dokładnych zdjęć.

Przez najbliższe kilka miesięcy sonda kosmiczna będzie fotografować powierzchnię Księżyca, co ma pomóc w zaplanowaniu kolejnego lądowania. Do tej pory NASA sześć razy lądowała na Księżycu.

Oto wideo NASA z lądowania w 1969:

Ziemianie lecą na Księżyc - wideo