Kobylański pozywa Sikorskiego za "antysemitę"

Szef resortu spraw zagranicznych został pozwany do sądu przez polskiego biznesmena mieszkającego w Urugwaju Jana Kobylańskiego. Chodzi o słowa, które napisał Radosław Sikorski w swojej książce "Strefa zdekomunizowana". Nazwał w niej Kobylańskiego "antysemitą" i " typem spod ciemnej gwiazdy".

Minister Sikorski zapowiedział już, że nie zamierza zasłaniać się immunitetem i liczy na sprawiedliwy wyrok. Ma też nadzieję, że Jan Kobylański przyjedzie z Urugwaju i osobiście stawi się na procesie.

Pod koniec ubiegłego roku Jan Kobylański podał do sądu dziewiętnastu polityków i dziennikarzy, którym zarzucał pomówienie. Wśród oskarżonych byli między innymi redaktorzy naczelni "Gazety Wyborczej" i "Polityki" Adam Michnik i Jerzy Baczyński, wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Urugwaju Jarosław Gugała oraz były naczelny "Rzeczpospolitej" Grzegorz Gauden.

Jan Kobylański to wieloletni konsul Paragwaju w Hiszpanii i honorowy konsul Polski w Paragwaju. Twórca i prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej, największej organizacji polonijnej w Ameryce Południowej, autor książek o tematyce filatelistycznej i książki o rozjemczej działalności Watykanu.