Zmarł wybitny tancerz Witold Gruca. Miał 82 lata

W Domu Aktora Weterana w Skolimowie zmarł wczoraj Witold Gruca, wybitny polski tancerz. Miał 82 lata.

Witold Gruca uczył się tańca w latach 40. w prywatnych szkołach tańca w Krakowie oraz Studiu Dramatycznym przy Teatrze Starym.

W 1948 roku został zaangażowany jako tancerz w Operze we Wrocławiu, a rok później został solistą sceny poznańskiej. Początek lat 50. to przyjazd do Warszawy, gdzie Gruca tańczył w Operze Warszawskiej.

W latach 1956-1961 Witold Gruca występował w kraju i za granicą w duecie z Barbarą Bittnerówną, a od 1961 roku był ponownie solistą opery warszawskiej, a następnie Teatru Wielkiego w Warszawie.

Do jego najważniejszych ról baletowych należą Szatan w "Nocy Walpurgi", Sancho Pansa w "Don Kichocie" czy tytułowa rola w "Dyl Sowizdrzale". Tańczył też jako Błazen w "Jeziorze łabędzim") oraz jako Wdowa Simone w "Córce źle strzeżonej".

Witold Gruca tworzył widowiska baletowe, współpracował przy realizacji przedstawień operowych, dramatycznych, operetkowych, estradowych, filmów i programów telewizyjnych. Był laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Vercelli we Włoszech oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. W 1983 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W ostatnich latach mieszkał w Domu Aktora Weterana w Skolimowie.