Bezcenne dzieło sztuki wróciło do Polski

Po 14 latach od kradzieży zabytkowa rzeźba wróciła do Polski. XV- wieczna drewniana figura przedstawia Matkę Boską trzymającą na kolanach martwego Jezusa. W 1995 roku został skradziona z kościoła na Opolszczyźnie, dwa lata temu odnalazła się w Niemczech.

Zabytkowa Pieta - drewniana rzeźba z ok. 1420-30 roku 14 lat temu została skradziona z parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świerczowie, w Opolskiem. Wtedy nie udało się ustalić i zatrzymać sprawców przestępstwa i po dziele sztuki zaginął ślad na ponad 12 lat.

Na trop cennej figury wpadli w 2007 roku niemieccy specjaliści z zespołu zwalczania przestępczości przeciwko dziełom sztuki i antykom BKA Wiesbaden i Policjanci z LKA w Monachium. Rzeźba została wystawiona na sprzedaż w antykwariacie w Bamberg w Niemczech. Podejrzanym o paserstwo stał się handlarz dziełami sztuki - Matthias W.

Ustalenie autentyczności cennej Piety trwało aż 2 lata. Przeprowadzono kilka ekspertyz, które miały potwierdzić autentyczność rzeźby, jako dzieła sztuki skradzionego w Polsce. Przedstawiciele prawni handlarza, który oferował do sprzedaży Pietę starali się za wszelką cenę udowodnić, że figura ta nie pochodzi z przestępstwa i nie jest tą, która została skradziona w Polsce.

Figura Piety prawdopodobnie celowo została pozbawiona polichromii. Ponadto dokonano zmian kilku elementów, tak aby jej rozpoznanie nie było możliwe. Ostatecznie dzięki dokładnym badaniom i zaangażowaniu niemieckich specjalistów sprawa zakończyła się sukcesem i odzyskaniem zabytkowej figury.

To pierwszy w historii przypadek kiedy odnaleziony w Niemczech zabytek został przekazany polskiej Policji.

Pieta - to drewniana figura przedstawiająca tradycyjne ujęcie gotyckiej Madonny. Z księgi Rejestru Zabytków wynika, że rzeźba przedstawia Marię siedzącą w kontrapoście przestrzennym z głową przechyloną ku prawemu ramieniu. Prawa ręka podtrzymuje figurę martwego Chrystusa - lekko ukośnie ułożoną na kolanach. Chrystus z rękami skrzyżowanymi na piersiach, głowa okolona cierniową koroną opada ku tyłowi. Stopy Chrystusa oparte na fałdzie płaszcza Marii. Oczy Marii zwrócone na Chrystusa. Wysokość rzeźby to 91 cm.

Więcej o: