Rybacy znaleźli czaszkę mamuta sprzed tysięcy lat

Na Uralu znaleziono czaszkę mamuta, która może mieć od dwudziestu do pięćdziesięciu tysięcy lat. Na miejsce udali się naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Szczątki znaleźli rybacy. W czasie pracy na brzegu rzeki zauważyli coś sterczącego z ziemi. Kiedy podeszli bliżej stwierdzili, że to ogromna czaszka. Moment odkrycia rybacy nagrali na telefonie komórkowym. Według naukowców, którzy obejrzeli ten film, nie ma wątpliwości, że są to kości mamuta - i to w bardzo dobrym stanie. Teraz chcą sprawdzić, czy można tam prowadzić wykopaliska. Liczą bowiem na to, że uda się odsłonić pozostałe kości zwierzęcia.

Trzeba też szybko podjąć decyzję dotyczącą dalszych losów znaleziska. Kości przeleżały w wodzie wiele tysięcy lat. Teraz zostały wydobyte na powierzchnię i jeżeli szybko nie zostaną zakonserwowane, mogą po prostu się rozsypać.

Badania czaszki pozwolą ustalić, jaki gatunek mamuta żył na Uralu i uzyskać nowe informacje dotyczące ewolucji zwierząt. Jednak według naukowców, najbardziej interesujące jest ustalenie jakie warunki klimatyczne panowały w czasach, w których żył mamut. Ich zdaniem, może to pomóc w prognozowaniu zmian klimatycznych czekających nas w przyszłości.