Uwaga! Znów popada i zagrzmi

Tym razem deszczowy alarm ogłoszono dla Dolnego Śląska i Suwalszczyzny. W woj. lubuskim trwa usuwanie skutków intensywnych burz, które wczoraj nawiedziły m.in. Słubice. Intensywne deszcze padały dziś w okolicach Kołobrzegu.

Meteorolodzy informują, że do godz. 20 na Dolnym Śląsku będzie padać deszcz, możliwe są też burze. Miejscami na metr kwadratowy może spaść nawet 30 mm wody. Wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h. Możliwe są opady gradu. Wiesz więcej? Poinformuj Alert24

Podobne warunki atmosferyczne mogą wystąpić na Suwalszczyźnie.

Polska zalana! Codziennie burza

Duże i miejscami przelotne opady deszczu oraz lokalnie burze mogą wystąpić też na północy i zachodzie Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, w porywach do 70 km/h, północno zachodni i zachodni.

Nad Koszalinem, Mielnem, Unieściem i Kołobrzegiem przed południem przeszła ulewa. Teraz deszcz już nie pada. w Kołobrzegu się rozpogadza . Nie jest jednak wykluczone, że w ciągu dnia nie zacznie znowu padać. Niebo jest ciągle zachmurzone.

Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24

Burze nie odpuszczają

Ponad dwieście zgłoszeń do zalanych piwnic, ulic i połamanych drzew - tak wygląda sytuacja po przejściu burz i intensywnego deszczu w Lubuskiem. Ulewa dała się we znaki szczególnie w Słubicach, Witnicy, Żaganiu i Gubinie. Wczoraj gwałtowna burza zalała Słubice (woj. lubuskie). Spadło ok. 100 litrów wody na metr kwadratowy. Zalany został .m.in. szpital. Na jezdni miejscami było nawet pół metra wody. Teraz ruch w Słubicach odbywa się normalnie. W akcję usuwania szkód zaangażowano wszystkie służby kryzysowe, policję, straż pożarną i służby komunalne. Czytaj więcej

Po drugiej stronie Odry, we Frankfurcie nad Odrą, ogłoszono stan wyjątkowy. Tu z powodu gwałtownej burzy zginęła jedna osoba, a jedna została ciężko ranna. Stało się to w wyniku uderzenia pioruna. Kobieta i mężczyzna próbowali schronić się przed ulewą pod drzewem.

Intensywny deszcz padał też w Poznaniu. Wystarczyło 10 minut, żeby zalać część ulic.

Zobacz zdjęcia z sobotnich nawałnic przysłane na Alert24

Kościół apeluje o pomoc dla powodzian

W wielu kościołach zostaną dziś odczytane specjalne komunikaty biskupów diecezjalnych, zachęcające wiernych do modlitwy za osoby dotknięte powodzią i apelujące o wsparcie materialne. Zbiórka na rzecz powodzian zostanie przeprowadzona za tydzień, 12 lipca, po każdej mszy przed kościołami całej Polski, do specjalnie przygotowanych puszek. Akcję pomocy dla powodzian koordynuje Caritas Polska.

To odpowiedź na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, który zwrócił się do hierarchów z prośbą o pomoc poszkodowanym przez powódź w południowej Polsce.

Najpopularniejsze na Deser.pl: Załoga samolotu wystąpiła nago. Dla bezpieczeństwa