Korona Statuy Wolności znów otwarta dla turystów [ZDJĘCIA]

Turyści i mieszkańcy Nowego Jorku znów mogą wchodzić na szczyt Statuy Wolności. Po 7 latach przerwy, w dniu Święta Niepodległości, otwarto taras widokowy w koronie słynnego posągu.

Po atakach z 11 września Statua wraz z Wyspą Wolności, na której stoi, zostały zamknięte dla zwiedzających. Władze amerykańskie obawiały się, że może tam dojść do zamachu terrorystycznego lub akcji sabotażowej.

Po trwającej 4 lata przebudowie terenu wokół Statuy i wprowadzeniu dodatkowych zabezpieczeń, w 2005 pomnik ponownie otwarto dla zwiedzających. Mogli oni jednak wchodzić tylko na granitowy piedestał. Dostęp do położonego kilkadziesiąt metrów wyżej tarasu widokowego wewnątrz korony był niemożliwy.

Dziś korona została ponownie otwarta dla turystów, choć liczba zwiedzających została znacznie ograniczona. Każdego dnia będzie mogło na nią wejść tylko 240 osób. W tej chwili sprzedawane są bilety na wrzesień. Statua Wolności, której oficjalna nazwa brzmi "Wolność promieniująca na świat", została wzniesiona w połowie lat 80-tych XIX wieku.

Posąg był darem narodu francuskiego dla Amerykanów. Statua jest jedną z największych atrakcji Nowego Jorku. Co roku zwiedza ją ponad 3 miliony turystów.